Altermed

Učenke 7. razreda (Ajda, Julija, Aleksija in Lia), ki obiskujejo interesno dejavnost Sodobna prehrana, so se v petek, 17.3.2023, v Celju, na sejmu Altermed predstavile s pripravo zdrave sladice. Obiskovalci so bili nad receptom in sladico zelo navdušeni.

Pripravljale so pečena jabolka s proseno kašo.  To sladico so že večkrat pripravile tudi v šoli, predvsem takrat, ko je bila prejšnji dan za malico mlečna prosena kaša.

Kašo, ki je ostala, so naslednji dan porabile v sladici in tako poskrbele, da se hrana ni zavrgla.

Kuhanje v  Demo kuhinji je bilo zelo zanimivo, učenke so svojo predstavitev zelo dobro opravile.

Zapisala: Anka Brinar

S prekmurščino v pozdrav pomladi

Na OŠ Tišina  sedmošolci že nekaj let zelo radi obiskujejo interesno dejavnost Prekmurščina, kjer se trudijo ohranjati našo bogato dediščino. V preteklih letih so ob poslušanju popularne glasbe domačih avtorjev iskali pomen določenih besed v različnih vaseh našega Prekmurja, zadnjih nekaj let pa so svoje aktivnosti preusmerili v ohranjanje tradicionalne bogate kulinarične dediščine.

Tako so v četrtek, 16. 3. 2023 izvedli izredno zanimiv in poučen ter zabaven popoldan z naslovom POZVANJE. Ta beseda v zadnjih nekaj letih žal izginja iz našega vsakdanjika, je pa nekoč pomenila povabilo na kakšen pomemben dogodek. Pozvanje so tako že nekaj dni prej prenesli svojim starim staršem in na njem je bilo v prekmurščini zapisano, vabilo na prijetno druženje. Ker pa se je potrebno na prijetno druženje tudi pripraviti, so se sedmošolci Luka, Lia, Aleksija in Nejc skupaj s svojo mentorico Bernardo nanj tudi pošteno pripravili, tako kot pač veleva naše nenapisano prekmursko pravilo, da se na obisk pripraviš s pristno domačo kulinarično posebnostjo. V ta namen so poiskali tradicionalne recepte naših babic ter pripravili »ocverkove pogačke« in »posolonko s kisilakon«. Škoda, da je ta dan zardi bolezni manjkal sedmošolec Maj, ki je raziskal »Kak so inda delale kisilak« in zapis pripravil v prekmurščini. Učenci so tako najprej pripravili kvasec, nato je Luka zamesil testo za pogačke, Aleksija pa za posolonko. Ko je testo vzhajalo, so pripravili mizo z nekaterimi posebnostmi kot so putra, ki je nekoč služila nošenju vode na njivo, spomladansko cvetje ter nekaj zanimivih tradicionalnih primerkov posode, ki jih danes žal zaradi drugačne narave priprave jedi več ne uporabljamo. Testo je uspešno vzhajalo in sledila je izdelava majhnih pogačk ter priprava posolonke. Spekli so kar štiri pekače pogačic ter dve okrogli kisilakovi posolanki. Ura se je bližala tretji in prišli so prvi navdušeni gostje, katere  je v gospodinjsko učilnico privabil čudovit vonj po domačnosti. Skupaj z dedki in babicami so dogodek popestrili tudi pevci pod vodstvom učiteljice Irene Kutoš, ki so premierno zapeli čudovite prekmurske pesmi. Prijetno druženje je pomenilo uvod v pomlad, razvilo se je prijetno kramljanje v prekmurščini seveda ob petju in uživanju v pristni domači kulinariki.

Kako prijetno je bilo, govorijo pričujoče fotografije… Vsekakor pa so bili vsi istega mnenja, da je potrebno to naslednjo pomlad spet ponoviti.

Zapisala mentorica prekmurščine na OŠ Tišina, mag. sodobne zgodovine Prekmurja, Bernarda Roudi.